О районе

 

Жовтневий район промисловий,
Ти рідного міста зоря.
Тебе прославляє і ділом, і словом
Завод,що назвали на честь Кобзаря.

Приспів:

Слався, рідна державо,
І місто моє — трудівник.
Району Жовтневому — слава!
З тобою ми завжди навік.

Ти бачив Шульженко і Квітку —
Не згасла минулого мить.
Із часом ти станеш майбутнього свідком,
То ж хай у житті тобі, друже, щастить.

Приспів.

Стоїш ти на березі річки
І чуєш космічні моря.
Крізь тебе пройшли і війна, й п`ятирічки,
Там молодість десь заблукала моя…

Приспів.

Які б не траплялись події,
Ніколи не був ти в імлі.
До тебе звертаємо наші надії,
Ти вільний на цій Слобожанській землі.

Приспів.

Музика Вячеслава Корепанова
Слова Володимира Дубровського
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОН МІСТА ХАРКОВА. ВСТУП Жовтневому району у 2004 році виповнилося 80 років.
Корні нашого району йдуть з Донецького городища, збудованого нашими нащадками ще в ХІІІстолітті.

Жовтневий район завжди був індустріальним та науковим потенціалом Харківської області та України. Такі підприємства нашого району як заводи: Харківський державний приладобудівний завод ім. Т.Г.Шевченка; ТОВ `Харківський завод під`ємно- транспортного устаткування`; АТВТ `Харківський канатний завод`; Науково дослідний і проектно- конструкторський інститут автоматизованої системи управління транспорту газу; Державне підприємство науково-дослідний технологічний інститут приладобудування; Український науково-дослідний інститут олій та жирів співпрацюють не лише з державами СНД, а й з далеким зарубіжжям.
Наш район має свої особливості, свої традиції. Є підприємства, де працювали і дід, і батько, і син. Весь час хочеться піклуватися про те, щоб наш район ставав дедалі прекраснішим, щоб в ньому зручно було жити, працювати, творити, щоб примножувати його здобутки.

Майбутнє нашого району — це наші діти, продовжувачі традицій батьків, дідів, яким треба змалку прививати любов до свого району. Якими освіченими, цілеспрямованими вони виростуть, від цього залежить наше майбутнє.
Вітаю всіх мешканців району, працівників підприємств, організацій, установ з ювілеєм, бажаю всім міцного здоров`я, добробуту, щастя кожній родині.

Історія Жовтневого району є складовою частиною історії Харкова і пролягає в далеке минуле. Район бере свій початок з древньоруського міста Донець. Саме тут, де з`єднуються дві річки — Лопань та Уди, археологи знайшли останки заселення кам`яного віку. Селилися тут люди і в бронзовий вік, і в скіфську епоху.
Нове заселення території майбутнього Жовтневого району почалося з моменту заснування міста Харкова. Під прикриттям Харківської фортеці наприкінці 1650-х років виникають приміські слободи, левади, пустоші: Залопанська слобода, Москалівка, Холодна Гора, Нова Баварія, Новоселівка та Гончарівка.
Могутній патріотичний дух допоміг людям знайти вірний шлях економічного розвитку, перетворити заболочені землі не тільки в промислове передмістя Харкова, але й в упоряджений, квітучий район з могутнім економічним і культурним потенціалом. Престижність району не могла не привертати увагу промисловців, наукову і художню інтелігенцію.
Талановиті люди, що населяли нашу територію, складали славу вітчизняної та світової науки, культури, їх імена: Г.Ф. Квітка-Основ`яненко, М.Ф. Сумцов, Нобелівський лауреат І.І. Мечников, СІ. Васильковский, К.І. Шульженко, В.С Гризодубова та інші.
Це район, де був створений герб Незалежної України, відкрита перша станція Швидкої допомоги, перша глазна лікарня Гіршмана, перший ломбард, перший фотосалон, знято перший у Російській імперії фільм, побудований перший стаціонарний цирк-театр, перша масова безкоштовна бібліотека.
В XIX сторіччі активно почала розвиватись промисловість району: свічний, салотопний, вовномийний, цегляний, винокурний заводи. Найстарішими з нині діючих є заводи: Канатний, Червоний Жовтень, фабрика Первинної обробки вовни, пивзавод `Нова Баварія`.
За часи окупації у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років збиток району обчислювався більш 5 млр. карбованців. Більшість заводів, фабрик, шкіл, лікарень, житлових будинків були зруйновані. Від успішного відновлення промислових підприємств району багато в чому залежав технічний прогрес у багатьох галузях Промисловість району в 1959 році перевищила довоєнний рівень виробництва. Тільки любов до Вітчизни надихала людей переборювати труднощі, завершуючи трудові подвиги.
Сьогодні район є частиною великого промислового, наукового і культурного центру.
Жовтневий район сьогодні — це територія в 34,7 км.кв., що в 17 разів більше держави Монако. Територія району містить 400 вулиць, провулків, в`їздів, проїздів, майданів, загальна довжина шляхів складає 208,5 км. 110 га кращої землі ( 32% ) ми виділили під парки, сквери, Григоровский бор, щоб наші жителі мали досить місця для відпочинку і розваг, гідне навколишнє середовище. Населення району складає 111,6 тисяч чоловік, які проживають у 12117 будинках
В Жовтневому районі 80% приватних житлових будинків — більше, ніж у будь-якому іншому районі Харкова. Це 11 тисяч домоволодінь, і якщо поставити ці будинки з присадибними ділянками в 12 соток в один ряд, то цей ряд утворить лінію довжиною 1320 км., що дорівнює довжині ріки Дністро.
Жовтневий район — це не тільки зелений і красивий куточок, він відомий усюди як майстерня, і його називають так тому, що ми маємо величезну армію робітників — 20 тисяч, зайняту на 52 промислових підприємствах, з них 28% працюють у галузі машинобудування, монтажу, ремонту машин та устаткування. Щомісяця на 1 мешканця району підприємства виробляють продукції на 10 тисяч гривень. Ми є лідерами в Україні по виробництву підйомних кранів, шахтного устаткування, масложирової продукції, автоматичних телефонних станцій.
На території району працюють 1000 підприємств малого та середнього бізнесу
Наших мешканців щоденно обслуговують Холодногірський ринок, 3 торговельні майданчика, 138 магазинів, 59 об`єктів громадського харчування, 163 підприємства побутового обслуговування населення, 353 кіоски.
Нашу гордість складають успіхи не тільки в промисловості, але й медицині, освіті, культурі. На території району працюють 19 загальноосвітніх шкіл, де навчається більше 10 тисяч учнів, 11 дошкільних закладів, в яких виховується 1657 дитей, 3 школи естетичного виховання, що охоплюють близько 400 дітей та підлітків, 10 масових бібліотек з книжковим фондом майже 470 тис. примірників. Бібліотеки щорічно обслуговують 25 тис. читачів. В районі працюють 7 відомчих будинків культури, в яких функціонує 39 творчих колективів, що охоплюють майже 900 чоловік.
На території району функціонують 7 медичних закладів із загальною кількістю 1540 місць, з них 3 — районного підпорядкування, обласний шпиталь інвалідів війни, обласна туберкульозна лікарня, Інститут терапії АМН України, МСЧ № 12 заводу ім. Шевченка, дитячі санаторії № 5, 10.
Важливим є те, що ці будинки належать жителям району і заселені ними, а коли людині належить земля, на який він живе і дах над його головою — це виховує загострене почуття хазяїна, ініціативність, почуття патріотизму — джерело всіх наших досягнень.
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОН МІСТА ХАРКОВА. ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ
ПЕРШІ ПОСЕЛЕННЯ Жовтневий район — один з найстаріших у місті — розташувався на залопанських землях Залишки городищ скіфського періоду знайдені поблизу залізничної станції Нова Баварія. Найбільш відомими серед археологів є велике селище з попільниками V-ІV в.в до нашої ери поблизу станції Липовий Гай. В нашому місті відомі кургани-могильники скіфського періоду. Один з них розташований в кінці Полтавського шляху біля яру на річці Лопань.
Донецьке городище — найбільше з 40 городищ, знайдених в Харківській області. Воно знаходиться між Пилипівкою і Карачівкою і віднесене до археологічних пам`ятників республіканського значення..

Д.І. Багалій писав: «…Його слід було б взяти під особливу охорону як найважливіший і майже єдиний пам`ятник XII століття, як доказ широкого поширення населення в половецьких степах».

Професор ХДУ Б.Шрамко,який керував розкопками Донецького городища, вважає, що Харків має більш давню, ніж офіційна, історію.

Про значущість міста говорить той факт, що про нього згадують літературні пам`ятники, такі як «Іпатьєвський літопис», «Слово о полку Ігоревім».
В 1239-1241 роках Донець не відкрив воріт і не скорився ворогам, за що був вщерть зничтожений лавами Батия.

ПОЧАТОК МІСТА ХАРКОВА Перші документальні свідоцтва про виникнення Харкова відносяться до середини XVII сторіччя. Після 1656 року навкруги поселення піднялися дубові стіни з десятьма вежами. Фортецю оточили вал і рів. Стіни фортеці простягнулись там, де зараз Спартаківський провулок, — на півночі, вздовж площі Конституції — на сході, вздовж площі Р. Люксембург — на півдні і по краю річкового скосу — на заході.
Місто-фортеця одержало право на проведення щорічних ярмарок та тижневих торгів. Незабаром Харків став торговельно-ремісницьким центром Слобідської України. Під захист фортеці переселялися ремісники та селяни. На вільних землях поблизу фортеці з`явилися слободи. Дороги, які йшли до веж, стали основою майбутніх вулиць.
Так з`явилась і головна вулиця Жовтневого району — Полтавська, яка мала багато назв за
350-річну історію міста.
ПЕРШІ ПОСЕЛЕННЯ Хутір Литвини виник задовго до Харкова. Пасічник Литвин вдало вибрав міце для своєї оселі. Стоячи вдалині від татарського шляху, в густих лісах, він уцілів від нашестя татаро-монголів. Мешканці довколишніх хуторів знаходили в ньому тимчасовий притулок. Згодом хутір Литвини з`єднався з розташованим поблизу хутором Кучанка під загальною назвою Лідне.
За межами кріпосної стіни Харкова в слободі селилися ремісники. Назва слободи залежала від назви ремесла. Так, наприкінці XVII сторіччя виникла Гончарівка, життя і побут якої відомий український письменник Г.Ф. Квітка-Основ`яненко описав у своїх творах `Сватання на Гончарівці` та `Щира любов`. У творі `Щира любов` письменник возвеличив красу гончарівських дівчат. Слава про цю красу довго ще лунала в місті, і коли дівчині намагалися сказати приємне, її завжди запитували: `Ви не з Гончарівки?`
НА РУБЕЖІ СТОЛІТЬ Філософ-мандрівник Г.С.Сковорода більшу частину життя провів на Слобожанщині, подовгу гостюючи в оселях близьких друзів та однодумців. Г.С.Сковорода приятелював із батьками Г.Ф. Квітки-Основ`яненка та часто бував у їхній садибі на Основі. Спілкування з великим філософом впливало на світогляд маленького Григорія.
Перший етнограф України, засновник театру і театральної критики в Харкові, письменник, літературознавець — це Г.Ф. Квітка-Основ`яненко. Популярність нашого знаменитого земляка зростає з кожним роком та набуває все нових граней. Його ім`я відоме далеко за межами Харкова, України. До будь-якої сфери життя Харкова XIX сторіччя Г.Ф. Квітка-Основ`яненко приклав свій талант, розум і смак. Деякий час він був навіть музикантом, писав популярну музику, завдяки йому великий Михайло Щєпкін знайшов своє амплуа комедійного актора.
XIX СТОРІЧЧЯ Багатий купець С.Ф. Карпов вважається засновником Москалівки, адже до нього тут оселювалися лише солдати-інваліди у відставці. Карпов володів північними землями Москалівки. З криниць садів купця Карпова бере свій початок Харківський водопровід. В подальшому його діти й онуки розпродавали, дарували земельні ділянкі під забудову, завдяки чому район заселився багатими купцями, підприємцями, науковою та творчою інтелігенцією. Натхненна праця, ініціативи, дух патріотизму зробили Москалівку елітним мікрорайоном Слобожанщини.
Представники харківської інтелігенції П. Грабовський, X. Алчевська, М. Раєвська зробили вагомий внесок у розвиток культурного життя нашого району. Христина Алчевська відкрила першу народну читальню на Москалівці, яка стала прообразом масових бібліотек. Зараз у районі їх десять. X. Алчевська листувалася з Л.М. Толстим, обмірковуючи разом із ним найбілш важливі питання. Л.М. Толстой давав просвітительці поради щодо відкриття народної читальні. Знаменитий український художник С.І. Васильківський отримав перші уроки малювання в приватній школі М.Раєвської
НАУКА НА ПЕРЕХРЕСТІ СТОРІЧЧ В 1908 році на Москалівці була відкрита перша в Харкові офтальмологічна лікарня професора Харківського університету Л.Л. Гіршмана. Офтальмологія завжди була лише частиною загальної хірургії, і тільки професор Гіршман зробив її окремою галуззю медицини. Л.Л. Гіршман — унікальна людина і лікар. Він вмів однаково успішно оперувати обома руками, проведені ним хірургічні втручання відрізнялись великою впевненістю, що призводило до мінімуму травм та наступного швидкого загоювання. В нього не було останньої години прийому, в нього був останній пацієнт.
Слава лікаря лунала далеко поза межами Харкова. За свої досягнення він був обраний членом Нобелівського комітету. Один харків`янин, знаходячись в Німеччині, прийшов на прийом до відомого німецького професора, а той здивовано спитав: `Чому Ви тут, якщо у вас в Харкові є Гіршман?`
На вулиці Конторській 41, (нині Червоножовтнева) була організована перша станція «Швидкої допомоги». Засновник станції — видатний науковець, професор Харківського університету, директор університетської терапевтичної клініки І.Н. Оболенський, який за власні кошти придбав у Відні необхідне обладнання для станції та карети для перевезення хворих.
І.І. Мечніков, Н.Ф. Сумцов, А.М. Нікольський — вчені зі світовим ім`ям, гордість світової науки. Видатний мікробіолог І.І. Мечніков жив на вулиці Різдвяній (нині Енгельса). Він став професором в 25 років. За створену І.І. Мечніковим теорію імунітету в 1908 році одержав Нобелівську премією. Працював над проблемами довголіття, правильного способу життя. Запровадив у звичай вживання кефіру. Значний внесок до науки зробив професор Харківського університету академік А.М. Нікольський. Ним були написані більш ніж 120 робіт із зоології, він описав 70 нових видів і 16 підвидів хребетних тварин. Займався науково-популярною діяльністю, під його редакцією вийшло багато цікавих книжок. Він, наприклад, зробив переклад тритомної праці А. Брема `Життя тварин`. Роботи Н.Ф.Сумцова, фольклориста, етнографа, літературознавця користуються великим попитом в наш час. Заслугою вченого є видавництво праці Д.І. Багалія та Д.П. Міллера `Історія міста Харкова`

КУЛЬТУРНЕ ЖИТТЯ КІНЕЦЬ XIX СТОРІЧЧЯ Культурне життя нашого району на рубежі ХІХ-ХХ ст. представлене яскравими видатними особами: К.С. Станіславським, В.Г. Кричевським, СІ. Васильківським,
І. Рубінштейном , З.Є. Серебряковою і багатьма іншими. В.Г. Кричевський та С.І. Васильківський стояли біля витоків формування українського стилю в живописі і архітектурі.
В.Г. Кричевський — творець сучасного герба України, по багатогранності таланта його порівнюють з художниками епохи Ренесансу. Картини художника-пейзажиста С.І.Васильківського не залишають байдужим жодне покоління глядачів. Від них віє магічна сила спокою, душевного тепла. Васильківський — автор біля 3 500 творів, з яких, на жаль, не всі дійшли до нас. Три роки жила і працювала у Харкові на вулиці Конторській знаменита російська художниця З.Є. Серебрякова. В цей період художницею написана картина `Карточный домик`. В 1906 році підприємець Г. Грікке на вулиці Жандармський (нині Червоного міліціонера) за проектом архітектора Хрустальова збудував унікальну споруду цирку-театру. Окрім традиційної арени цирк мав сцену і в разі необхідності міг використовуватися як театр з невеликою трансформацією місць для публіки. Харківський цирк вважався одним з кращих в країні.
З Григорівкою пов`язане ім`я видатної балерини Іди Рубінштейн, дочки одного з засновників пивзаводу `Нова Баварія`. Непересічна особа, талановита актриса, відома своєю добродійницькою діяльністю. В її театрі в Парижі працювали видатні актори, режисери, художники, з нею були знайомі Сара Бернар, Морис Равель. Саме Іді був присвячений Равелем балет `Болеро`, чарівні звуки якого із захватом слухає увесь світ. Дружні стосунки пов`язували Іду Рубінштейн з великим Станіславським, який часто гостював на Григоровці в свого брата — підприємця Г.С. Алексєєва
РЕВОЛЮЦІЙНІ РОКИ В 1905 році на харківських підприємствах посилюється хвиля страйків. В цей час робітники заводів Пильстрема (`Червоний Жовтень`), Дітмара (`Світло шахтаря`), Берлізова (завод ім. Шевченка) беруть активну участь у мітингах, демонстраціях, страйках, що відбувалися у місті. Масовими виступами керувала група більшовіків `Вперед`. На заводі Берлізова працювали революційно настроєні робочі М. Тютюн, Сергій та Семен Муха, які підтримували зв`язок з більшовиками міста, вели агітаційну роботу, розповсюджували листівки та нелегальну літературу.

Революція змінила життя заводів. В 1917 році для порятунку революції створюється Червона гвардія. Загін червоногвардійців на заводі Берлізова очолив
А.Є. Близниченко. Червоногвардіці охороняли заводське майно, квартири, наводили порядок у місті.
На заводі Дітмара загін Червоної гвардії нараховував близько 60 чоловік. Серед них були А.І. Таран, К.М Триполко, Ф.М. Лактіонов. В загонах проводились посилені військові заняття. На загальноміських маневрах Червоної гвардії, проведених Артемом та М. Рудневим, червоногвардійці заводу Шиманського показали високу підготовку, організованість та дисципліну.
ЛЮДИ ТА ТЕХНІКА С.В. Гризодубов — один з перших авіаконструкторів і льотчиків Росії. Ще в 1908 році
він почав розробляти проект свого першого літака та мотора до нього, через
два роки збудував та випробував його у повітрі. Займався модернізацією літаків,
збудував декілька аеросаней, мотопланер Г-4, вів велику наукову роботу. Винайшов
перший в Росії авіадвигун. Всі технічні роботи Гризодубов виконував в своїй майстерні
у літньому будиночку в зеленій зоні, що знаходився на території нашого району по вулиці
Фігнера.Донька авіаконструктора, В.С. Гризодубова — видатна радянська льотчиця.
Встановила 4 світових рекорди. За безпосадочний переліт Москва- Далекий Схід отримала
звання Героя Радянського Союзу. В роки Великої Вітчизняної війни була командиром
авіаполку далекої дії, здійснила 200 бойових польотів. Єдина жінка, якій було присвоєно
звання Героя Радянського Союзу та Героя Соціалістичної праці.

Петро Павлович Лабур — винахідник і конструктор, один з засновників
харківського авіазаводу в 1926 році, мешкав по пров. Хатишевському 10.
На початку 30-х років спроектував і збудував кілька малопотужних
авіадвигунів, в 1935 році – мотоцикл ПЛ-1б із залишків виробництва
ХАЗу. Мотоцикл успішно витримав іспити та був рекомендований
до серійного виробництва.
ШКОЛА ЧЕРВОНИХ СТАРШИН На вулиці Володарського в будинку №46 з 1924 по 1938 роки розмішувалась школа Червоних старшин, випускниками якої були Герої Радянського Союзу: генерал армії Ф.Ф. Жмаченко — командувач 40 армії, яка приймала участь у форсуванні Дніпра; генерал-полковник М.П. Кірпонос — командир 70 стрелецької дівізії, який очолював оборону Києва в 1941 році; генерал-лейтенант І.Д. Бурмаков — командир 31 стрелецької дівізії, яка під час штурму Кенігсберга першою прорвала оборону ворога та знищила велику кількість живої сили, 96 гармат та 18 танків; генерал-майор Є.П. Шаповалов — командир 23 Гвардійської мотострілецької бригади, під його керівництвом було знищено велику кількість живої сили та бойової техніки ворога, взято в полон 1200 солдат і офіцерів, було звільнено табір військовополонених; полковник В.І. Недбаєв — командир 358 стрілецького полку, форсував Одер та перший захопив плацдарм на ворожій території; полковник К.Ф. Ребрик — командир мотострілецького батальйону, відзначився під час визволення Польщі.
З 1951 року в цьому будинку на вулиці Володарського знаходиться Перше Харківське авіаційно-технічне Червонопрапорне училище. У 1976 році воно було перейменоване в Харківське вище військове авіаційне Червонопрапорне училище. У 1992 році був створений Харківський інститут льотчиків ВПС України, складовою частиною якого став факультет загальної авіаційної підготовки.

В 2002 році згідно постанови Кабінету Міністрів України на базі Харківського інституту льотчиків ВПС України і Київського інституту ВПС України був створений єдиний вищий військовий навчальний заклад — Харківський інститут ВПС імені Івана Кожедуба, в склад якого увійшов інженерно-авіаційний факультет, створений на базі факультету загальної авіаційної підготовки ХІЛ ВПС України.
ІНДУСТРІАЛІЗАЦІЯ Жовтневий район завжди був промисловим передмістям Харкова. Основний розвиток промислових підприємств почався в роки індустріалізації держави. Починаючи з 1926 року, в районі розвернулася реконструкція існуючих підприємств, проектування і будівництво нових. У 1930 році вступили до ладу Харківський коксохімічний завод та УкрНДІхіммаш, в 1931 — Хутрова фабрика, а також частково введений в експлуатацію завод підвісних доріг, який виробляв візки, кузови та підвіски до цих доріг. В тридцяті роки розпочали свою діяльність Жиркомбінат, міськмолзавод, хлібзавод, фабрика `Динамо`, стрічкоткацька фабрика, шкіряногалантерейна фабрика, завод `Комсомолець`, шлакоцементний завод, цегляний завод, завод МІТОС, метизний завод.

ХАРКІВСЬКИЙ ВИНИЩУВАЛЬНИЙ ДИВІЗІОН 25 серпня 1941 року ХАУ увійшло до складу 40 армії як загін особливого призначення, який повинен був протистояти танковій армаді генерала Гудеріана на Сумщині. Керував загоном начальник ХАУ, генерал-майор артилерії О.С Чеснов. 700 курсантів та 80 стволів артилерії робили загін сильним з`єднанням. За 2 місяці боїв курсанти і командири показали найвищі морально-бойові якості. Саме про цей дивізіон згадує у своїх спогадах Гудеріан, вражений мужністю і героїзмом цих зовсім юних хлопців.
Випускники Харківського протитанкового артилерійського училища керували різними військовими з`єднаннями. І.Д. Бурмаков приймав участь у розгромі фашистського угруповування під Сталінградом і взятті в полон генерал-фельдмаршала Паулюса. Одержав звання Героя Радянського Союзу за штурм Кенігсбергу. Приймав участь у підписанні акту про капітуляцію Японії, яке відбулося на крейсері «Міссурі» у 1945 році.
Випускник Харківського артучилища Г.В. Малинко в боях на Сумщині став чоловіком-легендою: коли всі коні були вбиті, він тягнув пушку сам, щоб не залишити зброю ворогові. Саме йому в 1980 році доручили почесний обов`язок пронести олімпійський вогонь через Харків.
Начальником штабу артилерії 16 армії, якою керував легендарний маршал К.К. Рокоссовський, був випускник Харківського артучилища полковник П.Г. Лампель.
ХАРКІВСЬКЕ АРТИЛЕРІЙСЬКЕ ПРОТИТАНКОВЕ УЧИЛИЩЕ У 1936 році Школа червоних старшин була перетворена на Харківське артилерійське училище протитанкової оборони, а з 4 вересня 1938 року ~ на Харківське протитанкове артилерійське училище. Курсанти опановували кулеметну справу, тактичні знання, вивчали радіосправу, артилерійське та кавалерійське мистецтво, грали на сцені, співали, писали вірші. Але головне: всі вони вчилися захищати Батьківщину і довели це під час Великої Вітчизняної війни.
ВІДБУДОВА НАРОДНОГО ГОСПОДАРСТВА Відразу після звільнення Харкова, трудящі нашого району почали відновлення народного господарства. Обстановка ускладнювалася тим, що відбудовні роботи розпочалися в роки війни. Допомогала відновлювати район уся країна. До 1 травня 1945 року всі колективи підприємств району прийшли з перевиконанням своїх виробничих планів. Уперше після звільнення перехідний прапор був вручений колективу заводу `Світло шахтаря`. З 1945 по 1953 роки в районі практично був цілком відновлений довоєнний промисловий потенціал.

У цей час у районі створено ряд промислових підприємств союзного значення: ХЗТСШ; завод`Радіодеталь`; завод `Елеватормельмаш`; експериментальний завод РМЗ.
Розпочато будівництво нових шкіл, лікарень та інших об`єктів народного господарства.
ВИДАТНІ ДІЯЧІ КУЛЬТУРИ В Харкові, на Москалівці, пройшли дитячі та юнацькі роки К.І.Шульженко, відомої радянської співачки. Вона більше 20 років свого життя прожила у будинку 45 по Володимирській вулиці. Пісня «Синий платочек» — символ періоду Великої Вітчизняної війни. Земляки вшановують пам`ять знаменитої співачки. В Харкові діє музей виконавиці, щорічно відбуваються конкурси та фестивалі імені К.І.Шульженко.

Частину свого життя провів в Харкові Марк Наумович Бернес. Саме в нашому місті почався його творчий шлях у велике мистецтво. Всі ми знаємо пісні — «Шаланди», «Любимый город», «Темная ночь». Вони вже давно стали народними. І всі вони вперше прозвучали у виконанні М.Н. Бернеса.
СОРОКОВІ ТА П`ЯТИДЕCЯТІ РОКИ. РОБІТНИЧА МОЛОДЬ В перших рядах будівельників зруйнованого німцями господарства стояла наша молодь. Створюються комсомольсько-молодіжні бригади, що активно беруть участь у соціалістичному змаганні.

Вісім комсомольсько-молодіжних бригад працюють на відновленні підприємств Жовтневого району. Включившись в соціалістичне змагання, молодіжна бригада дівчин-мулярів заводу `Червоний Жовтень` цілком підготувала до зими ковальський цех, виконавши завдання на 200%

Комсомольські організації приймають активну участь у зборі та відправленні метало брухту. Було зібрано та відвантажено 8300 тонн.

З ініціативи райкому комсомолу обладнано і здано в експлуатацію шість шпиталів, у тому числі комсомольсько-молодіжний шпиталь.

ПОЛІПШЕННЯ ЖИТТЯ НАРОДУ У 50-60 роки XX сторіччя намітилось зростання добробуту мешканців нашого району. Нова Баварія в цей час залишалась без транспортних артерій, які б зв`язували її з центром міста. Тому постало питання про проектування і будівництво мостів через річку Уди в районі фабрики первинної обробки вовни і коксохімзаводу, а також шляхопроводу через залізничний переїзд біля станції Нова Баварія. Цю задачу було вирішено, і настала черга будівництва тролейбусної лінії до Баварії. Весь цей найскладніший комплекс робіт був завершений на початку шістдесятих років. Будівництво тролейбусної лінії стало в районі народним.
В ці роки активно велася забудова житлового масиву по проспекту Ілліча. Почалася забудова житлових кварталів заводу імені Т.Г. Шевченка по проспекту Постишева. Зусиллями підприємств району був створений Жовтневий гідропарк на річці Уди.
ГОЛОВИ ЖОВТНЕВОЇ РАЙОННОЇ РАДИ, ПЕРШІ СЕКРЕТАРІ ЖОВТНЕВОГО РАЙКОМУ КПУ
СУЧАСНЕ ЖИТТЯ
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПРИЛАДОБУДІВНИЙ ЗАВОД імені Т. Г. ШЕВЧЕНКА Серед підприємств, які в усі часи традиційно уособлюють собою індустріальну та інтелектуальну могутність держави, з повним правом можна назвати Харківський державний приладобудівний завод імені
Т.Г. Шевченка. Від підкови до найскладнішої радіоелектронної апаратури для сучасних ракетно-космічних комплексів — це шлях, який пройшов завод за білш ніж сторічну історію. Це ціла епоха розвитку вітчизняної науки та техніки, в яку Шевченківці внесли вагомий внесок.
І сьогодні підприємство займає передові позиції у створенні апаратури управління енергообладнанням атомних, теплових та повітряних електростанцій, сучасних цифрових телефонних станцій, медичної апаратури та інструментарію. Продукція заводу конкурентоспроможна як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках.
ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» У 1891 році на вул. Петінській, 15 були засновані слюсарно-металеві майстерні, в яких працювали 25 чоловік. Згодом на базі цих майстерень був заснований металевий завод. У 1922 році він отримав назву `Світло шахтаря`. Завод спеціалізується на виготовленні шахтного устаткування.
Харківський машинобудівний завод `Світло шахтаря` — визнаний лідер серед виробників гороно- шахтного устаткування України та країн СНД. На протязі історичного шляху підприємство перетворилось в потужний промисловий комплекс по створенню сучасної техніки

ХАРКІВСЬКИЙ ЗАВОД ПІДЙОМНО-ТРАНСПОРТНОГО ОБЛАДНАННЯ Історія заводу підйомно-транспортного обладнання починається з будівництва Харківського заводу по виготовленню механізмів і вузлів для підвісних канатних доріг у червні 1928 року.
ТОВ `Харківський завод підйомно-транспортного обладнання` — одне з найбільших підприємств СНД у галузі важкого машинобудування, яке має 75-літній досвід конструювання, виготовлення і поставки підйомно-транспортного устаткування на ринки України, ближнього і далекого зарубіжжя.
Продукція заводу відмічена багатьма нагородами, зокрема міжнародним дипломом Урядового департаменту США.
ХАРКІВСЬКИЙ КАНАТНИЙ ЗАВОД «Харківський канатний завод» — одне з найстаріших підприємств легкої промисловості, заснований у 1890 році Південноросійським товариством прядив`яної і канатної промисловості. Завод на протязі багатьох десятиріч постачав підприємствам метизної промисловості сердечники для сталевих канатів. Заводом у 1994 -1995 роках був освоєний ринок Західної Європи.
Сьогодні завод є широкопрофільним великим підприємством, що працює стабільно і має значний потенціал для подальшого розвитку. Завод має цехи, у яких встановлене устаткування для виробництва канатних, шпагатних виробів з льняного і конопельного волокна, поліамідних, поліпропіленових і віскозних ниток, сталевих канатів, а також комбінованих канатів зі сталі, пеньки і поліпропіленові нитки. По якості і асортименту вироби, які випускаються заводом, мали і мають пріоритет в галузі як в колишньому СРСР, так і нині в країнах СНД.
На базі Харківського канатного заводу в грудні 1993 року був створений концерн «Харківський канатний завод», в який увійшли всі підприємства України по вирощуванню і переробці конопельної трести.
ХАРКІВСЬКИЙ АВТОМОБІЛЬНИЙ РЕМОНТНИЙ ЗАВОД Харківський автомобільний ремонтний завод створений в 1944 році для промислового
ремонту гусеничної техніки, тракторів і двигунів внутрішнього згорання. За 60 років трудової
історії колективом заводу відремонтовано і повернено до ладу 40 тис. одиниць гусеничної
техніки, сотні тисяч дизельних моторів, виготовлено десятки тисяч тонн чавунного, сталевого і
кольорового литва.
У результаті пошуків розширена номенклатура техніки, яка ремонтується, створені
принципово нові зразки машин. Особливе місце у виробничій діяльності заводу займає
виготовлення і модернізація техніки для сільськогосподарського комплексу.
Колектив заводу продовжує успішно працювати над підвищенням якості продукції, залучає
зарубіжних партнерів, створюючи всі умови для взаємовигідних контактів і контрактів.
ХАРКІВКОМУНПРОМВОД В 1881 році на підставі джерел Карпівського саду в Харкові був побудований перший водопровід.
Сьогодні ТВО «Харківкомунпромвод» — це велике організаційно-технічне об`єднання, яке забезпечує безперебійно водою питної якості Харків та ряд великих населенних пунктів (усього 53 населенних пункти, таких як Лозова, Первомайській, Чугуїв та ін.)
ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «ЧЕРВОНИЙ ЖОВТЕНЬ», ХАРКІВСЬКИЙ ЛАКОФАРБОВИЙ ЗАВОД «ЧЕРВОНИЙ ХІМІК», ХАРКІВСЬКА ДРУКАРНЯ №2, ОКБА «ХІМАВТОМАТИКА» У 1896 році на вулиці Заїковській (зараз вулиця 1-ї Кінної армії) Г.Гольбергом була заснована парова фабрика масляних фарб. У 1920 року Харківському лакофарбному заводу була дана назва `Червоний хімік`. Впродовж свого існування заводом розроблювалась і випускалась різноманітна якісна лакофарбна продукція.
Харківський машинобудівельний завод `Червоний Жовтень` заснований у 1870 році. Зараз це ведуче підприємство з випуску високоефективного обладнання для виробництва різних видів цегли та черепиці. Унікальні станки заводу дозволяють виконувати різні замовлення для виробництва непрофільного обладнання. Обладнання заводу успішно зарекомендувало себе не тільки в Україні і СНД, а й у багатьох країнах світу.
Друкарня №2 — на вулиці Конєва заснована в 1917 році. У дореволюційний період друкарня належала товариству С.Н. Яковлєва. Підприємство виробляє поліграфічну продукцію: бланки, книжки, квитки та ін.
ОКБА `Хімавтоматика` організовано в 1936 році як одне з відділень Українського фізико-технічного інституту. Основним напрямом діяльності підприємства є розробка, виробництво і впровадження газоаналітичних датчиків, приладів і систем. Наукові і виробничі зв`язки ОКБА охоплюють всі без виключення галузі народного господарства.

ХАРКІВСЬКИЙ ЖИРОВИЙ КОМБІНАТ, ПИВОВАРНИЙ ЗАВОД №1 «НОВА БАВАРІЯ», «ХАРКІВ-ВОВНА», УАЗ-СЕРВІС, ЗАТ «ХАРІВСЬКЕ АТП 16358» Харківський жировий комбінат — одне з великих підприємств масложирової промисловості України. Історія підприємства починається з 1932 року, коли почав діяти маргариновий завод, який одним з перших в країні освоїв виробництво майонезу.
Комбінат спеціалізується на переробці рослинного масла і виробництві столових та м`яких маргаринів, кулінарних жирів, масла рафінованого дезодорованого, майонезів та гірчиці.
Жиркомбінат випускає екологічно чисту, корисну та смачну продукцію. На кожній стадії виробництва діє контроль якості. Система менеджменту якості комбінату сертифікована відповідно міжнародних стандартів ISO9001:2000.

Пивоварний завод `Нова Баварія` заснованbq у 1872 році. Підприємство спеціалізується на виробництві пива, безалкогольних напоїв та мінеральної води. Якісна продукція пивзаводу поставляється у всі регіони України.

«Харків-вовна» заснована в 1875 році під назвою `Фабрика первинної обробки вовни`. Вид діяльності підприємства — промивка овечої вовни, виробництво ковдр, трикотажу, прядива. Впродовж свого існування фабрикою розроблювалась і випускалась різноманітна якісна продукція.
В 2003 році одержанbq сертифікат якості міжнародних стандартів. Потужність сучасної фабрики складає 5ООО тон різної вовни на рік.

Українське-російсько спільне підприємство ВАТ `ХарківУАЗсервіс` засноване в 1944 році. За 60 років роботи підприємство пройшло шлях реорганізації з авторемонтного заводу, підприємства `Автозапчастина` в спеціалізоване виробництво по виготовленню запасних частин та комплектуючих до автомобіля підвищеного проходження УАЗ.
ХАТП-16358 було засновано у 1958 році. В теперішній час є підприємством колективної форми власності і здійснює перевезення народногосподарських вантажів та обслуговування населення в межах України.
АКЦІОНЕРНИЙ КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «МЕРКУРІЙ» Акціонерний комерційний банк `Меркурій` був заснований в Жовтневому районі у 1992 році.
За 12 років роботи банк завоював і з успіхом підтримує репутацію сучасного банківського закладу, який використовує передові технології та надає своїм клієнтам максимальну кількість продуктів та послуг.
За даними Асоціації українських банків він займає провідні позиції по прибутковості статутного капіталу, чистих активів та фінансовому результату серед банків Харківського регіону.
Входить до групи найбільш надійних банків України згідно з незалежною системою рейтингової оцінки САМЕLS.
Банк `Меркурій` активно впливає на соціально-економічний розвиток Харківщини шляхом інвестування коштів в промисловість, торгівлю, соціальну сферу. Тільки за останні 3 роки в економіку регіону вкладено більш ніж 430 млн. грн.
Банк завжди прагнув в міру своїх фінансових можливостей допомагати дітям, ветеранам, чорнобильцям, організаціям науки, культури,освіти, релігії. Має багато нагород: Кубок «За злагоджену роботу командою», «Золотий Меркурій», диплом «Якість III тисятиріччя».
УКРАЇНСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ ОЛІЙ ТА ЖИРІВ, УКРАЇНСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ТА КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ІНСТИТУТ ХІМІЧНОГО МАШИНОБУДУВАННЯ В Харкові функціонує єдиний в Україні державний галузевий Український науково-дослідний інститут олій та жирів (УкрНДІОЖ). Інститут здійснює наукове забезпечення олійно-жирового комплексу України, надає науково-технічну допомогу підприємствам галузі щодо удосконалення існуючих технологічних процесів, обладнання в виробництві та переробці рослинних олій та жирів, а також маргаринової продукції.
Зростання обсягів виробництва олійно-жирової продукції, розширення асортименту та поліпшення якості в певній мірі завдячує тісній співпраці підприємств олійно-жирового комплексу з УкрНДІОЖ За високі виробничі показники УкрНДІОЖ нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.
Український науково-дослідний та конструкторський інститут хімічного машинобудування засновано у 1930 році. За цей час у інституті розроблені вітчизняні зразки обладнання, яке працює в хімічній, нафтопереробній, паперово-целюлозній, харчовій та інших галузях промисловості. Розробки інституту відповідають кращім світовим зразкам. Сьогодні інститут є провідним науковим центром в Міністерстві промислової політики України і є головним з питань науково-технічного забезпечення напрямку `Хімічне, нафтопереробне, газове та паперово-целюлозне обладнання`, працює в цьому напрямку з 10 заводами хімічного машинобудування України, відповідає за нормативно-технічне забезпечення галузі.
НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ ПРИЛАДОБУДУВАННЯ, НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНО-КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ІНСТИТУТ АВТОМАТИЗОВАНИХ СИСТЕМ УПРАВЛІННЯ ТРАНСПОРТОМ ГАЗУ Державне підприємство Науково-дослідний технологічний інститут приладобудування Національної космічної агенції України — провідний інститут країни в галузі технологій приладобудування, матеріалознавства і стандартизації. За час існування інститутом створено понад 120 найменувань оригінальних програмно-автоматизованих ліній та технологічного обладнання і організовано та оснащено спеціалізованим обладнанням 26 цехів мікроелектроніки.

Роботи інституту склали основу розробки нетрадиційних джерел енергії для розвитку космічної енергетики. Розроблені фотоелектричні перетворювачі енергії і сонячні батареї, що створені на основі кремнію та арсеніду галію, мають високі енергетичні показники і вже реалізовані в космічних апаратах Розроблені інститутом системи керування та контролю засобами пересування, побудовані на передових інформаційних технологіях, використовуються в тракторах ХТЗ, зернозбиральних комбайнах, міському автобусі.

Інститут приймає участь у реалізації міжнародного експерименту в галузі фізики високих енергій на великому іонному прискорювачі . Усього в номенклатурі продукції та послуг інституту, які пропонуються споживачам, 61 розробка.
В. В. Дуброеський
професор
НДПІАСУтрансгаз — головний науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут по створенню автоматизованих систем управління, розробка приладів, систем та засобів автоматизації, телефонізації для всіх підрозділів нафтогазового комплексу (розробка родовищ, свердлення, здобування нафти та газу, транспорт та переробка).
ІНСТИТУТ ТЕРАПІЇ АМН УКРАЇНИ імені Л. Т. МАЛОЇ Інститут терапії АМН України створено у 80 роках XX сторіччя. У 1993 році він перейшов до складу Академії медичних наук України. У квітні 2004 року Інституту присвоєно ім`я Любові Трохимівни Малої. Сьогодні Інститут — всесвітньо відомий медичний науковий центр, у якому працюють 463 співробітника, з них 57 докторів і кандидатів медичних наук. У структурі Інституту функціонує 14 науково-дослідних підрозділів, консультативна поліклініка і стаціонар на 210 ліжок

ХАРКІВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ШВИДКОЇ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ імені професора О.І. МЕЩАНІНОВА 25 квітня 1910 року була урочисто відкрита станція «Швидкої медичної допомоги» по вулиці Конторській. Ця подія святкувалась широко і радісно. О 10 годині на Соборному майдані архімандрит Харківській та Охтирський Антоній освятив перші карети швидкої допомоги. Урочисте святкування тривало недовго, бо вже о 12.53 годині прийшов перший виклик. З тих часів робота «Швидкої допомоги» не зупиняється ні вдень, ні вночі.

«Швидка допомога» сьогодні — це 10 підстанцій, розташованих в кожному адміністративному районі та управління. Понад 1,5 тисяч медичних працівників складають її штат. Вперше в країнах СНД саме в Харкові в 1992 році була розроблена та впроваджена в роботу комп`ютерна система диспетчерського управління «швидкою допомогою».
Кожен 5 мешканець нашого міста щорічно звертається до послуг «швидкої медичної допомоги», яка стоїть на передових рубежах охорони здоров`я.
МІСЬКА ЛІКАРНЯ №3, ДИТЯЧИЙ СПЕЦСАНАТОРІЙ №10, МІСЬКА ДИТЯЧА ПОЛІКЛІНІКА №2 У 1902 році на Баварії був розташований перший медичний барак для хворих Канатної фабрики.
З 1920 року цей медичний заклад існує як Ново-Баварська лікарня, а з 1937 року була перейменована в 3 міську лікарню для мешканців мікрорайонів Баварія, Липовий Гай, Лідне, Новий масив, Хвилинка.
Дитячий спеціалізований санаторій № 10 розташований у зеленій зоні Жовтневого району. Функціонує з 1944 року як тубсанаторій `Ясна Поляна`. В 1954 році перепрофільований для оздоровлення дітей з остаточними явищами поліміеліту, а у 1960 році — у психоневрологічний. У санаторії знаходяться на оздоровленні діти міста та області віком від 4 до 10 років, санаторій працює цілодобово, має кабінети фізіотерапії, масажу, лікувальної фізкультури, водолікування. Діти перебувають у санаторії учбову чверть, де проводиться навчання у навчальних класах.

Міська дитяча поліклініка №2 є правонаступницею міської дитячої лікарні № 10, яку було засновано у 1950 році.
Поліклініка побудована на кошти промислових підприємств району і відкрита 1 листопада 1986 року Проектна потужність поліклініки складає 480 відвідувань у зміну. Поліклініка надає медичну допомогу дітям Жовтневого району за 14 спеціальностями.

В поліклініці функціонує денний стаціонар і реабілітаційне відділення, які в своєму складі мають басейндля дітей дошкільного та шкільного віку, а також басейн для малюків.
ОБЛАСНИЙ ГОСПІТАЛЬ ІНВАЛІДІВ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ, ЖОВТНЕВА РАЙОННА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СТАНЦІЯ, СПЕЦІАЛІЗОВАНА МЕДИКО-САНІТАРНА ЧАСТИНА № 12 Обласний госпіталь інвалідів війни розташован по вулиці Луначарського. В його структурі 2 терапевтичних відділення на 140 ліжок, хірургічне на 60 ліжок, в тому чіслі 20 ліжок урологічного профілю, та 50 ліжок ортопедотравматичного профілю. Щороку в госпіталі отримують висококваліфіковану стаціонарну допомогу пона 4 тисяч ветеранів.
Санітарно-епідемологічна станція Жовтневого району була створена до початку Великої Вітчизняної війни, але історичні документи не збереглися. Станція поновила свою діяльність з серпня 1943 року.
Станція здійснює державний санітарн-епідеміологічний нагляд, направлений на профілактику інфекційних та неінфекційних хвороб, вивчення стану здоров`я населення і середовища життєдіяльності людини. В її штаті працює 28 лікарів та 33 середніх медичних працівників, із яких 35 мають високі кваліфікаційні категорії.

Спеціалізована медико-санітарна частина Мінздрава України № 12 обслуговує працівників заводу імені Шевченка, членів їх сімей, працівників НДТПІП, НДІРІ та мешканців Шевченківського мікрорайону. В структурі СМСЧ — поліклініка на 720 відвідувань у зміну, стаціонар, санітарно-епідеміологічна станція, зубопротезне відділення.
СМСЧ № 12 оснащено необхідною лікувально-діагностичною апаратурою, комплексом для проведення реабілітації хворих кардіологічного, травматичного, неврологічного профілю.
ОПЕРАТИВНО-РЯТУВАЛЬНА СЛУЖБА ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ Важко знайти професію більш героїчну, ніж рятівник. Від надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру цілодобово захищає населення Жовтневого району загін Державної пожежної охорони №4. У загоні працюють 106 співробітників служби цивільного захисту. Очолює цей підрозділ підполковник внутрішньої служби Володимир Леонідович Злотніков.
1 травня 1925 року в Новобаварському районі Харкова була створена міська пожежна команда №8. Воювали з вогнем 35 пожежних, на озброєнні в яких були 2 кінних виїзди та ручні пожежні насоси. В 1934 році за рішенням міської ради було розпочато будівництво пожежної частини, що розташовувалась на проспекті Ілліча. Нині це ПДПЧ-7 Жовтневого району.
В 1988 році на честь 70-річчя пожежної охорони була здана в експлуатацію будівля пожежного депо по провулку Шаповалівському. Зараз в цій будівлі розміщується загін Державної пожежної охорони №4, що об`єднує дві пожежні частини: ПДПЧ-26 та ПДПЧ-7. Загін має на озброєнні 3 автоцистерни, колінчатий підіймач та автодрабину.
Сьогодні на рахунку рятівників Жовтневого району сотні врятованих людей та тисячі своєчасно ліквідованих надзвичайних ситуацій.
СЛОБОЖАНСЬКА ОКРЕМА БРИГАДА ВНУТРІШНІХ ВІЙСЬК МВС УКРАЇНИ, СЛІДЧИЙ ІЗОЛЯТОР №27, ХОЛОДНОГІРСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ № 18 Частина заснована 11 березня 1920 року. Її становлення проходило разом зі становленням Харкова. З`єднання приймало участь в обороні та звільненні Харкова від німецько- фашистських загарбників.
Сьогодні особовий склад з`єднання виконує завдання з охорони громадського порядку в Харкові та Харківський області, забезпечує охорону консульств Російської Федерації та Республіки Польща, бази мобілізаційних ресурсів та території Слобожанського краю, здійснює охорону та екстрадицію підсудних та засуджених.

Харківський слідчий ізолятор №27, розташований на базі колишньої в`язниці, побудований у 1801 році. Це одна з найстаріших пенітенціарних установ в Україні. Харківська в`язниця неодноразово згадується в історичній праці професора М.Н. Гернета `Історія царської в`язниці`
Виправна колонія № 18 — установа виконання покарань, розташована на Холодній горі. Холодногірська в`язниця в Харкові була закладена ще при царі Павлові І, реконструйована при Олександрі II в 50 роках XIX сторіччя. Будівля зазнала великої шкоди в 40 роках XX сторіччя.
Під час Великої Вітчизняної війни тут існував лиховісний комплекс – міська в`язниця Харківського гебтскомісаріату (обласного комісаріату) і крігсгефангеннен — Штагал-364, тобто міський табір військовополонених №364, де щодня здійснювали подвиги лікарі колективу професора О.І. Мєщанінова і в`язні-підпілники.

ВИКОНАВЧИЙ АПАРАТ ЖОВТНЕВОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ХАРКОВІ РАДИ
Місцеве самоврядування є реалізацією права територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення у межах Конституції та законів України.
Робота в органах місцевого самоврядування здійснюється за наступними загальними принципами: служіння територіальній громаді; поєднання місцевих та державних інтересів; верховенство права, демократизму й законності, гуманізму та соціальної справедливості; гласність; дотримання прав місцевого самоврядування, захист інтересів відповідної територіальної громади.

ФІНАНСОВЕ УПРАВЛІННЯ, ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ Фінансове управління організовує та здійснює складання і виконання районного бюджету, контроль за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, координує діяльність учасників бюджетного процесу з питань його виконання. Загальна чисельність працівників фінансового управління — 16 чоловік, 14 з них — посадові особи органів місцевого самоврядування. Середній вік працівників — ЗО років. Всі посадові особи мають вишу освіту, переважно є випускниками Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна і Харківського державного економічного університету.
До структури фінансового управління входять 5 підрозділів. Очолює управління 3. М. Попова — заступник голови з питань діяльності виконавчих органів ради – начальник фінансового управління.
Багаторічна практика свідчить, що до фінансової системи району приходять люди, які чітко визначилися в житті зі своїм призначенням, професійно, з любов`ю та високою відповідальністю ставляться до своєї праці.

В державній податковій інспекції в Жовтневому районі міста Харкова працює 177 спеціалістів, до ії складу входять 4 управління, 20 відділів. Фахівцями податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова контролюється діяльність 2589 юридичних та 5283 фізичних осіб.
Основним показником ефективності роботи податкової служби є надходження коштів до бюджету. Своєчасність надходження податків до бюджету як одна з найважливіших засад податкової політики та дотримання запланованої ритмічності наповнення бюджету є основною запорукою стабільної роботи економіки і своєчасного та повного виконання соціальних програм.
ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ, УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ, ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ Соціальний захист населення — це комплексна державна програма дій спрямована на підтримку малозабезпечених верств населення.
Соціальні заклади здійснюють професійне обслуговування населення району з виплати пенсій, державної допомоги і компенсацій по оформленню субсидій на житлово-комунальні послуги, соціальної підтримки та працевлаштуванню незайнятого населення та обслуговуванню самотніх непрацездатних громадян. Управління праці та соціального захисту населення є керівним та координаційним центром у районі в реалізації цього напрямку.

Майже 26 тисяч населення району, які мають право на пенсійне забезпечення, обслуговуються відділенням пенсійного фонду України.
В умовах ринкових відносин гострим питанням залишається проблема безробіття. Районний цент зайнятості спрямовує свої зусилля для вирішення цих питань.
Різноманітні соціальні послуги надає населенню району територіальний центр з обслуговування самотніх громадян похилого віку.
Заклади соціального захисту населення якісно і в повному обсязі виконують свої функції, щоб населення району ніколи не втрачало довіру до влади і завжди відчувало людську турботу.

ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО, ХАРКІВСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ ЖОВТНЕВИЙ ФІЛІАЛ Житловий фонд Жовтневого району складає 12131 житловий будинок, загальною площею 2234,5 тисяч квадратних метрів, куди входить комунальна власність — 1286 будинків, загальною площею 1278,8 тисяч квадратних метрів; відомчий житловий фонд — 190 будинків загальною площею 80,1 тисяч квадратних метрів; будинки ЖСК — 10, загальна площа — 42,6 тисяч квадратних метрів; приватний сектор — 10645 будинків загальною площею 833,0 тисяч квадратних метрів.

Будинків комунальної власності, збудованих до 1917 року — 414, у 1917-1941 роках — 668, у 1941 — 1960 роках — 13О, після 1960 року — 320 будинків.
Житловий фонд комунальної власності характеризується високим рівнем благоустрою: 91 % житлового фонду обладнано водопостачанням та каналізацією, 94% — центральним опаленням.
З 2000 року житлово-комунальне господарство району працює в рамках `Програми реформування житлового господарства` за такими напрямками:

реорганізація КПЖРЕП шляхом виведення з їх підпорядкування ЖЕД і створення на їх базі малих комунальних підприємств з метою зниження податкового рівня та підвищення господарської самостійності; передача житлового фонду на конкурсній основі на обслуговування недержавним підприємством;
створення Об`єднання співвласників багатоповерхових будинків; прийняття в комунальну власність відомчого житлового фонду; приватизація житлового фонду.
Жовтнева філія КП `Харківські теплові мережі` є одною з кращих у цьому комунальному підприємства. Тут експлуатуються складні котельні і насосне устаткування різних типів.
Очолює філію БЛ. Рапава, який в 2003 році був удостоєний звання лауреата всеукраїнського конкурсу `Ділова людина України»
СФЕРА СПОЖИВЧОГО РИНКУ В районі працює 240 магазинів, 75 підприємств громадського харчування, 165 об`єктів побутового обслуговування населення.

Окрім стаціонарної мережі на території району встановлено 377 кіосків та 18 лотків. Функціонує один з найстаріших в місті Холодногірський ринок з філіями і 3 торгівельні майданчики: «Новоселівський», «АС», «Лев»
В районі відкрилися нові сучасні об`єкти сфери споживчого ринку: магазини `М`ясна лавка`, «Шевченківський»; магазин «Скриня» з кафе «Лион»; кафе «Бриз» з літнім майданчиком; магазин «Сакура» та інші.
ХАРКІВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ ШВЕЙНОГО ВИРОБНИЦТВА І ПОБУТУ №12 Харківський професійний ліцей швейного виробництва і побуту — один із найстаріших закладів в системі профтехосвіти Харківщини — заснований в 1944 році для виготовлення продукції для фронту.
Ліцей виконує своє головне призначення — підготовку кваліфікованих працівників в першу чергу для швейного виробництва. За роки свого існування підготував 30 тис. випускників.
ХАРКІВСЬКИЙ ЕЛЕКТРОМЕХАНІЧНИЙ ТЕХНІКУМ ТРАНСПОРТНОГО БУДІВНИЦТВА Харківський ордена «Знак Пошани» електромеханічний технікум транспортного будівництва заснований в 1872 році як технічне залізничне училище. Сьогодні це сучасний навчальний заклад, який готує молодших спеціалістів з 8 спеціальностей для залізничного та автомобільного транспорту, метрополітену, нафтогазової галузі. Технікум пишається своїми випускниками, серед яких С.В. Гризодубов — найстаріший авіатор, П.Ф. Кривонос — знатний новатор залізничного транспорту, передовики виробництва та науковці.
За роки незалежності України контингент студентів збільшився майже вдвічі і становить понад 1,5 тисячі. Технікум тісно співпрацює з вищими навчальними закладами Харкова в рамках навчально-наукових комплексів, що дає змогу випускникам технікуму продовжувати освіту. За останні роки зміцнилася та якісно оновилася навчально-матеріальна база. В технікумі діють 4 комп`ютерних класи, лабораторії та кабінети з сучасним спеціальним обладнанням. До послуг студентів — спортивні зали, гуртожиток, медичний пункт, бібліотека.
ФІЗИКО-МАТЕМАТИЧНИЙ ЛІЦЕЙ №27 Харківський Фізико-математичний ліцей № 27 почав свою діяльність в 1963 р., коли за ініціативою ХДУ була відкрита середня загальноосвітня фізико-математична школа. В 1990 р. їй був наданий статус фізико-математичного ліцею, одного з перших в Харкові і на Україні. Весь колектив ліцею був відмічений грантами фонду Сороса. Досягнення і перемоги учнів ліцею стали традиційними і щорічно помножують його славу.

ЗАГАЛЬНООСВІТНІ НАВЧАЛЬНІ ЗАКЛАДИ РАЙОНУ В районі функціонує 19 загальноосвітніх навчальних закладів, ними охоплено 10074 дітей шкільного віку, з яких 6068 школярів навчаються державною мовою.
Працюють 3 позашкільні заклади. В дитячо-юнацькій спортивній школі №5 працює 68 спортивних груп на 1005 дітей. Мережа збільшилась в 3 рази.
При станції юних техніків є 3 відділи, в яких працює 69 гуртків на 1448 учнів, що на 29% більше, ніжу попередні роки.
В центрі позашкільної освіти працює 70 гуртків, які відвідують 138 дітей. З урахуванням потреб сімей та дітей сформована мережа дошкільних навчальних закладів. У районі виховується 1657 дітей в 11 таких закладах та 396 у дошкільних відділеннях навчально-виховних комплексів `Школа І-ІІІ ступенів — дитячий садок` № 153 та 182. З них — 10 — місцевих органів влади та 1 — відомчий №88 заводу `Світло шахтаря`. У закладах освіти району працюють більше ніж 1500 працівників освіти, з них 912 — педагоги.
ШКОЛИ ЕСТЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ В двох школах мистецтв та музичній школі діти навчаються грі на різних музичних інструментах, познають основи хореографії, театрального та образотворчого мистецтва.
Дитяча школа мистецтв № 2 ім. П.І. Чайковського успішно виконує функції початкового навчального закладу естетичного виховання. Вона розташована по вулиці Жовтневої революції, 142. За 80 років школу закінчили більш 2000 випускників. Серед них є професійні музиканти, викладачі музичних шкіл, професора консерваторії. В квітні 2004 року Дитяча школа мистецтв відсвяткувала 80-річчя з дня заснування.
Дитяча школа мистецтв № 4 ім. М.Д. Леонтовича розташована по вулиці Конева, 17. За 70- річну історію школу закінчили 4 тисячи випускників, понад 450 стали професійними музикантами. Діти віком від 6 до 15 років навчаються у хореографічному, художньому, музичному відділах, грати на фортепіано, скрипці, віолончелі, флейті, баяні, акордеоні, домрі, балалайці, гітарі, бандурі, цимбалах, синтезаторі.
Дитяча музична школа №7 ім. М.П. Мусоргського заснована 8 березня 1934 року, знаходиться на вулиці Грибоєдова, 22 – це осередок концертно-просвітницької роботи у Баварському мікрорайоні. За 70 років школу закінчили 1610 учнів, 248 з них стали професійними музикантами, дипломантами міських та республіканських конкурсів та фестивалів.
ФИЗКУЛЬТУРНО-СПОРТИВНА СФЕРА Фізкультурно-спортивна сфера працює на всебічний розвиток особистості, формування здорового способу життя, удосконалення фізичної підготовки населення

В районі працюють дві дитячі спортивні школи ДЮСШ №5 та СДЮСШОР `Маяк`, спортивний клуб `Світло шахтаря`, стадіон `Арсенал-Баварія`, 7 спортивних клубів за місцем проживання. На базі цих закладів фізичної культури розвиваються такі види спорту як веслувальний слалом, таекван-до, боротьба самбо, настільний теніс, художня гімнастика, футбол, бокс, спортивний туризм, якими займаються понад 2400 чоловік. Традицією стали відкриті змагання в СК `Світло шахтаря` на призи Жовтневої районної ради з таекван-до та боротьби самбо, в яких щорічно приймає участь більше 500 юних спортсменів з різних міст України.
На стадіоні `Арсенал-Баварія` проходить чемпіонат України першої ліги з футболу за участю команди `Арсенал` (Харків). З метою поповнення в майбутньому лав команди при НВК №76 відкрито спеціалізовані класи з футболу.
В клубах за місцем проживання мешканці району мають змогу відвідати тренажерні зали, секції з футболу, настільного тенісу, шахів, боротьби САМБО. Загалом фізкультурно-оздоровчою діяльністю в них охоплено близько 450 чоловік.
РЕЛІГІЯ На теріторії Жовтневого району розташовані та функціонують 20 зареєстрованих релігійних громад різних конфесій. Постійно вдосконалюються церковно-державні відносини, зокрема з питань недопущення негативних проявів в релігійному середовищі, проявів релігійного радикалізму, релігійної нетерпимості в районі.
Активно працюють в районі громади Української Православної Церкви Московського патріархату, громади Євангельських християн-бабтистів.
КУЛЬТУРА Культурне життя в районі ведуть Будинки та Палаци культури. Різноманітність гуртків дитячої художньої самодіяльності, гуртків для дорослих, допомагає залучити до мистецтва широкі маси населення, розвивати творчі здібності.
З 1953 року працює Будинок культури заводу `Світло шахтаря`, в якому функціонують 10 гуртків художньої самодіяльності для дітей та 7 гуртків для дорослих.
Багато уваги приділяється в районі охороні, обстеженню та примноженню культурної спадщини. Цій діяльності сприяють музеї на громадських засадах, яких в районі 17. На території Жовтневого району розташовано 24 пам`ятника та меморіальні дошки, 45 пам`ятників архітектури. Особливо багато їх на вулиці Полтавський шлях, на Москалівці.
Щоб забезпечити мешканців району чистим навколишнім середовищем в районі виділено 110 га (32%) кращих земель під парки, сквери, Григорівський бор. Це особливо актуально в промисловому районі Харкова, на території якого розташовано 52 промислових підприємства.

БІБЛІОТЕКИ Жовтневий район — батьківщина масових бібліотек у місті Харкові. В 1891 році на Москалівці було засновано першу народну читальню (нині — бібліотека-філія № 1, розташована на вулиці Володимирський, 35).
Нині в районі працює 10 масових бібліотек. Єдиний книжковий фонд бібліотек нараховує більше 43 тисяч екземплярів. Щорічно обслуговується більше 26 тисяч читачів. Головна мета бібліотек — донести кожну книгу до мешканців району, зробити її невідривною частиною їх життя.

Комментарии закрыты.

Календарь
Февраль 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Дек    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Полезные ссылки